Az EKG – grbe a mkdben lv szv elektromos keresztmetszett adja meg. Klnsen a terhelses EKG cscsai s vlgyei nagyon tanulsgosak, mert azt mutatjk, hogy a szv megerltet ignybevtel fokozott kvetelmnyeinek mennyire kpes megfelelni.
A szorgalmas izmok tbb oxignt s energit ignyelnek, gy tbb vrt hasznlnak fel. A szvnek nvelnie kell a kerings sebessgt, tbb vrt kell kldenie adott id alatt mind az izmokba, mind a tdbe, kln oxignrt. A szv perctrfogata (az egy perc alatt pumplt vr trfogata) a szvversenknt pumplt vr mennyisgnek s a percenknti szvversek szmnak szorzata.
Ezek kzl a vltk kzl az elst pulzustrfogatknt ismerjk. Nyugalmi llapotban a bal kamra krlbell nyolcvan milliliter vrt kap pitvarbl egy elernyeds sorn, ez addik hozz ahhoz a krlbell ugyanekkora mennyisg kszlethez, amelyet mr amgy is tartalmaz. Ezt a bejv (input) trfogator bocstja ki sszehzdsa sorn. A szvizomnak azonban van egy klnleges tulajdonsga: minl jobban kinylik, annl nagyobb mrtkben hzdik ssze. Ezt a jellegzetessget elszr Ernest Henry Starling figyelte meg 1914 – ben a londoni University College – ben, s ma mr ltalnosan a szv Startling trvnyeknt ismerjk. A trvny megllaptja, hogy a szv sszehzdsnak erssge egyenesen arnyos azzal a sebessggel, amellyel a vnk megtltik s azzal az ellenllssal, amelynek ellenben pumpl.
Ha a test mozogni kezd, az izmok gyorsabban dolgozzk fel a vrt. A vr mennyisge megn a visszerekben, amg a krnyez izmok ssze nem nyomjk azokat. A kt tnyez egyttes hatsra a vr gyorsabban ramlik a szvbe. Ott a trfogat megnvekedse megnyjtja a szvizmot az elernyedse alatt, s az izom (a Starling – trvnynek engedelmeskedve) ersebb sszehzdssal fog reaglni.
Az egszsges szv a pulzustrfogatt krlbell kt s flszeresre tudja ilyan mdon megnvelni. Minl tbb vrt pumpl a szvvers sorn, annl tbb helyet biztost a kvetkez szvvers friss vre szmra. Az sszehzds utni (posztszisztols) kszlet (az a vrmennyisg, ami visszamarad a szvben az sszehzds utn) a pulzustrfogat nvekedsvel folyamatosan cskken. A nagy pulzustrfogat j izomzat szv jele. A szvizomrostoknak megvan azonban a maguk korltja, a szv nem tudja sz izmait a vgtelensgig fejleszteni. Ez a korlt nem magukban a szvizmokban, hanem inkbb a vrelltsukban rejlik. Elkerlhetetelenl bekvetkezik az a helyzet, amikor a koszorrkerings mr nem kpes a szvizmot (a myocardiumot) oxignnel s energival elltni. |