Azt a tnyt, hogy a szv milyen alapveten fontos az letfenntartshoz bizonytja a fogamzs utni kifejldsnek gyorsasga. A test minden sejtjnek folyamatosan szksge van oxignelltsra s a sejtanyagcsere szmra energit s nyersanyagot szolgltat tpanyagokra. Ez ugyangy rvnyes a mhben fokozatosan emberr fejld magzatra, mint a maratoni futra. Az oxignt s a tpanyagokat a vr szlltja folykony testi szlltszalagknt az emberi szervezet minden rszbe, meghajtst pedig a szv energija biztostja. Ezrt az embri fejldse sorn a szv s f erei mr jval a tbbi szerv eltt kialakulnak s mkdnek.
A szv fejldse a kezdetleges (primordialis) mellkasban egyms kzelben elhelyezked kt vkony csbl indul ki, ezeket sok kisebb r kti ssze s egy izomhvely vesz krl. A fogamzs utn hrom httel megkezddik a csvek egyeslse a hvely kzepn. Nhny nap mlva mr teljes hosszsgukban csatlakoznak egymshoz, s egyetlen sszefgg reget alkotnak. A terhessg negyedik hetre ez az alig egy millimter hosszsg, apr izomcsomag megcsavarodik s gyrdik – s mris dobogni kezd. Kialakulnak az regek, ezeket a szv kls felletn a barzdk jelzik. A szerv S alakv vlik s az addig egyetlen kamra (az als reg) kettvlik. Eddig a vr (a rgiek tantsnak megfelelen) raplyszeren ramlott ki s be, de ettl kezdve a kialakulban lv keringsi rendszerben gyorsan egyirny elrehaladsra tr t.
Az tdik htre a lktet magzati szv alakja mr csaknem a felntt szvre jellemz U-alak. A fels reg, a pitvar (atrium) is kettosztdik.
Mindkt pitvar a vele azonos oldalon lv kamrhoz kapcsoldik, ezltal ketts pumpa jn ltre, a szv ketts jellege kialakult. A hatodik s hetedik ht folyamn a vrerek megcsavarodnak, majd sszekapcsoldnak, s az egyirny vrramlst biztost billentyk csodlatos mdon beleolvadnak az l szvetbe.
Mindez a terhessg msodik hnapjnak vgig zajlik le. Az embri ekkor mr majdnem huszont millimter hossz, s felismerheten emberi lny. A helyes megnevezse ilyenkor mr nem embri, hanem magzat.
A magzati mellkasban a szv mr llandan dobog. Kettessvel sszekapcsold, egyms melletti jobb s bal pumpt alkot ngy rege, egy ers hrtya, a szvsvny (septum) ltal elvlasztva, mr hatrozottan elklnl egymstl. A billentyk mkdnek, a szvvers megindul.
A szlets eltt a vrkeringsnek mdosulnia kell, mert a magzat lgz- s emsztrendszere, amg a mhlepny ltja el ezek feladatait, mg nem mkdik. Lgzs mg nincsen, a folyadkkal tlttt td nem tud oxignt felvenni a levegbl. A szven bell a szvsvnyen mg nyls van, ami lehetv teszi a jobb s a bal oldal kztti kzlekedst. A vr, ami egybknt a tdbe ramlana, rvidre zrtan visszafolyik a testen keresztl a mhlepnybe, az oxign forrsa ebben a fejlssi stdiumban (az oxign az anya vrbl jut a mhlepnybe).
A szlets idejre a szvben lv lyuk zrdik. Az jszltt els lgvtele klnfle folyamatokat indt meg a szvben s a keringsben, a felntt minta megvalsul, s a csecsem a kldkzsinr elvgsakor fggetlenn vlik anyjtl.