A kztudatban az a vlemny terjedt el, hogy a dohnyzs sokkal inkbb a tdrkkal hozhat sszefggsbe, mintsem a szvbetegsggel. A dohnyzs azonban a szv sokkal slyosabb ltalnos megbetegedst okozza, mint a tdre s a lgzrendszerre tett hatsval.
A dohnyfst tbbflekppen krostja a szvet. A benne lv nikotin arra kszteti az agyat, hogy a mellkvest tbb adrenalin termelsre utastsa. Az adrenalin a szvfrekvencit nvel hormon. A gyorsabb szvvers nveli a szv oxignignyt, s a pumpnak kemnyebben kell dolgoznia, hogy ezt kielgtse. Ha a koszors – vererek mr amgy is sszeszkltek vagy elzrdtak, akkor ez a kln megterhels mkdskptelenn teheti a szvet. Nagy mennyisg adrenalintl a szvvers szablytalann vlhat. Mindezeken fell a nikotin sszehzza a vrereket, megn a vrnyoms.
A szn – monoxid, a dohnyfstben megbv msodik gonosztev, verseng az oxignnel a vrramban lv helyekrt. Knnyen egyesl a vrsvrsejtekben lv hemoglobinmolekulkkal, amelyek normlis krlmnyek kztt sszegyjtik az oxignt s a szvetekbe szlltjk. Ilyen mdon a szn – monoxid egytdre is lecskkentheti a testszvetekbe szlltott oxign mennyisgt.
A dohnyz terhes anya ugyanolyan kockzatnak teszi ki magzatnak szvt s keringsi rendszert, mint a sajtjt. A dohnyfstszennyezs ugyangy kros hats a magzat szvre, mint az anyra, nveli a szvfrekvencijt s a vrnyomst, s kevesebb ltfontossg oxignhez jut.
Az alkohol szvre gyakorolt hatsait mr ponosan meghatroztk. Annak ellenre, hogy a tudsok nem talltak kzvetlen sszefggst az ivs s az rfalak zsros elfajulsa kztt, jl ismert a tny, hogy az alkolhol rendellenes szvverst okozhat, emelheti a vrnyomst s nvelheti egyes zsrok mennyisgt a vrben. Az alkoholistknak szembe kell nznie a szvtguls, a szvelgtelensg veszlyvel. Mindemellett a helyzet nem teljesen egyrtelm. 1979 – ben a Harvard Orvosi Egyetemen tanulmnyoztk az alkohol s a szvbetegsg kzti sszefggst, s meglep eredmnyre jutottak. gy ltszott, hogy a gyenge ivk (egy vagy kt tlagos ital naponta) koszorr – betegsgnek kockzata kisebb, mint a sokat ivk – s az absztinensek. A statisztikai tlag azonban bonyolult, sszetett dolog, az trend s az letmd szmtalan tnyezje befolysolja. Az azta vgzett tanulmnyok s felmrsek, amelyek az esetleges sszefggst kerestk a HDL – szintek s az alkoholfogyaszts kztt, nem erstettk meg a Harvard Egyetem kutatcsoportjnak megllaptsait. Az orvosok tovbbra sem javasolnak alkoholos italokat a koszoreresek megbetegedse s a szvroham elleni vdekezs mdszereknt. |