A norml „tiktakols” hangjt, amit az orvos a sztetoszkpon keresztl hall, a normlisan raml vr nyugodt surrogsnak s csobogsnak nesze ksri.
A billentybetegsg megvltoztatja a megszokott hangot, s zrejt idz el. Vannak rtalmatlan zrejek, amelyek a normlis llapottl val eltrsre utalnak, de nem jelentenek szksgszeren egszsgi problmt. A tbbi viszont betegsget jelez.
A fverr – billenty szklete (stenosisa) esetben pldul a bal kamra erlkdik, hogy vrt nyomjon t a beszklt, megmerevedett aortabillentyn. A bels kamrai nyoms tbb mint hromszz higaynmillimterre, a normlis rtk hromszorosra emelkedhet. A beszklt aortabillenty „szrfej – hatst” vlt ki, ez olyan, mint amikor hvelykujjunkat a csvezetk vgre szortjuk, hogy keskeny, erteljes vzsugarat hozzunk ltre.A vr nagy nyomssal zdul a beszklt nylson t a fverrbe (aorta), s erteljes rezgst kelt az rfalban. Az orvos mr a beteg kzelben is hallja az rvnyl ramls s a rezgsbe hozott rfal hangjt.
A zrejeknek ngy klnbz teme van a szvciklus fzistl s a rendellenesen mkd billentytl vagy billentyktl fggen. A mitrlis visszafolys (ha a ktcscs billenty beteg) s az aortaszklet a szisztole alatt hallhat, a mitrlis szklet s az aorts visszafolys pedig a diasztole alatt.
A billentybetegsg slyossga nem mindig egyforma. Egyesek veken t panaszmentesen lnek s esetleg csak nha rzik kellemetlenl magukat. A legtbb esetben azonban llapotuk idvel rosszabbra fordul. A tdkban folyadk gylemlik ssze (ezt az llapotot tdvizenynek, tddmnak nevezzk), ez lgszomjhoz vezet, s a pitvarok annyira kitgulhatnak, hogy a falaikon thalad elektromos jelek eltorzulnak, ez pedig rendellenes szvverst idz el. |