A szv – a termszetes hlzatnak ez a bonyolult rendszere – erek megcsavarodsbl, elfordulsbl, megvastagodsbl s egyeslsbl jn ltre a mhban. Minden 200 magzat kzl egynl valami nem sikerl ebben a folyamatban. A csvek rosszul kapcsoldnak ssze, s ez esetleg a vrramls slyos zavart okozhatja. E zavarokat veleszletett szvhibknak (vitium cordis congenitum) nevezzk.
A veleszletett szvhibk okait mg nem ismerjk teljes bizonyossggal. Nhny kivteles esetben a felmenktl rklt hibs gnek helytelen hlzatptsi utastst adnak. Mskor – esetleg a fogamzs utni kt hnapos kritikus fejldsi szakasz folyamn – nem volt kielgt a tpanyagellts (taln ltfontossg vitaminok hinyoztak). Az anya szedett magzatkrost (tetraogn) gygyszerek is okozhatnak szvfejldsi rendellenssget.
A magzati vrkerings nem hasznlja a kisvrkri plyt. A mhben a td nem levegt, hanem amnionfolyadkot tartalmaz, gy a magzat ezen az ton nem juthat oxignhez. Az rtkes, oldott gzt az anytl kapja a mhlepnyen keresztl. Szlets eltt egy rvidre zr, igen apr cs, az artris vezetk (ductus arteriosus, Botallo – vezetk) a tdnek sznt vr legnagyobb rszt a fverrbe (aorta) tereli. Szlets utn ennek a vezetknek nhny nap alatt zrdnia kell. Amennyiben ez nem trtnik meg, s a vezetk tovbbra is f ramlsi t marad (nyitott ductus arteriosus), akkor a csecsem lgzsi nehzsggel fog kzdeni.
A jobb pumpt a bal pumptl elvlaszt ers fal (a szvsrny) fejldsben is elfordulhatnak rendellenessgek. A jobb s a bal pitvar kztti tjr (atrialis septalis defectus, ASD) lehetv teszi, hogy a vr a bal pitvarbl (ahol nagyobb nyoms uralkodik) a jobb pitvarba ramoljk, ami ez utbbi kitgulshoz vezet. A kemrai svnyhiba (ventricularis septalis defectus, VSD) a nyitott artris vezetk hatst utnozza, megengedve a bal kamra frissen oxignds vrnek, hogy a jobb kamra oxignben szegny vrvel keveredjk.
Bizonyos veleszletett szvhibk okozzk az gynevezett „kk csescem” jelensget, ami azrt jn ltre, mert a rossz ton kering vr nem kpes arra, hogy a test valamennyi szvett oxignnel ellssa. Az utbbi 25 v folyamn nagy erfesztseket tett az orvostudomny annak rdekben, hogy az ilyen hibkat sebszeti ton kijavtsa. A gygyszerek, vrcserk (nha mr a mhen belli vrcserk), valamint a hibs csvek, regek s csatlakozsok lpsenknti helyrehozsa sszer kombincikban alkalmazva a veleszletett szvhibk j rszt kezelhetv tette. |