A szv azrt fejldtt ki, hogy hasznljuk, nem azrt, hogy elhasznldjon. A szv s az rrendszer legjobb karbantartja az oxignignyes, dinamikus testmozgs – pldul a kocogs (nem rvidtvfuts), az szs, a kerkprozs. A kitart mozgs nveli az izmok oxignignyt, ezt megnvekedett szvfrekvencia s pulzustrfogat, valamint mlyebb s gyorsabb lgzs elgti ki. A testmozgs javtja az izmok egszsgi llapott, belertve a szvizomt, valamint a lgzizmokt is. Edzssel elrhet, hogy a szv s a td ersebb s hatkonyabb vljk, a vererek fala sokkal rugalmasabb maradjon. Valsznleg magt a koszoreres keringst is lnktik olyan kln vrerek, amelyek a szvizomrostokat ltjk el; ezek az oldalirny (kollaterlis) ererk msik utat biztosthatnak a vr szmra, ha valamelyik f koszorverr sszeszkl vagy elzrdik.
A testedzs azonban nem teljesen kockzatmentes. Aki hossz veken t a koszorereit rongl letmdot folytatott, majd tmenet nlkl kimert testedzsbe kezd, pldul erteljes klvvsba, slyzzsba, az minden, csak nem okos ember. A szv tiltakozhat vagy esetleg teljesen kimerlhet, nem beszlve a klnfle sportsrlsek kockzatrl, amelynek az elpuhult szervezet ki van tve (izomrnduls, nszakads, porclevls stb.).
Az orvosok azt javasoljk, hogy aki szmol a szvbetegsg kockzatval, s rendszeres testedzst kvn folytatni, elzleg vizsgltassa ki magt. Az alapos ellenrzs terjedjen ki az llkpessg megllaptsra, ezenkvl EKG – vizsglatot s lgzsfunkcis prbt is ajnlatos vgeztetni. A testedzsi programot gy kell megtervezni, hogy a szervezet fokozatosan alkalmazkodhassk a megterhelshez. Fontos, hogy kocogssal, ne pedig rvidtvfutssal induljunk el az egszsghez vezet ton. |