A szvbetegsgek okai feltr fontosabb orvosi kutatsok rvn (mint pldul a Framingham – viszglat, amely 1948 – ben kezddtt Boston egyik elvrosban) kimutattk, hogy a magas vrnyoms (hypertonia) az egyik kockzati tnyez. Felntt ember tlagos vrnyomsrtke 120/80 higanymillimter. Akinek a vrnyomsa folyamatosan 140/90 felett van, azokrl elmondhat, hogy magas vrnyoms betegsgben szenvednek. Ms tnyezk – pldul az letkor – is befolysolhatjk az orvost, mieltt jvendbeli pcienst magas vrnyomsnak minsten. ltalban a diasztols rtket (msodik szmot) tartjk fontosabbnak. A Framingham – viszglat adatai azt mutatjk, hogy a koszorserek megbetegedse hromszor – tszr gyakrabban fordul el a magas vrnyomsban szenvedk kztt, mint a normlis vagy kzel normlis vrnyomsrtket mutatkban. Az Egyeslt llamokban a szvbetegsgek miatt bekvetkez hallozsok arnynak cskkenst rszben annak tulajdontjk, hogy a magas vrnyoms korai felismersnek s kezelsnek felttelei javultak.
A magas vrnyoms jellegzetesen „lopakod gyilkos”. Gyakran egszen elrehaladott stdiumig semmifle tnet nincsen. Az rintett szemly esetleg veken t egszsgesnek s ersnek rzi magt, mgis lland veszlyben l – a szvinfarktusnak, a szv- s vesebetegsgeknek rendkvl nagy a kockzata. A magas vrnyoms annak kvetkeztben alakul ki, hogy a szv knytelen ersebben pumplni, ltalban azrt, hogy lekzdje azt a megnvekedett perifris ellenllst, amelyet a vrerek sszeszklse hoz ltre. Ez a tlterhels merevv s trkenny teszi az erek falt, s a szv arra knyszerl, hogy nvelje izomrostjainak szmt, ez viszont mg tovbb terheli a keringst. Vgl a tlterhelt szv megllhat. A vrnyomscskkent gygyszerek megjelense eltt a szvelgtelensg volt a magas vrnyomsban szenvedk leggyakoribb halloka.
Sokat beszltnk a magas vrnyoms hatsrl, de mi az oka a betegsgnek? Itt sokkal rosszabbul feltrkpezett terleten talljuk magunkat. Az esetek nagy tbbsge gynevezett elsdleges magas vrnyoms, ez azt jelenti, hogy a magas vrnyoms nem msodlagos tnet, teht nem a szervezetben elfordul egyb baj kvetkezmnye. Gyakran nem is lehet egyrtelm okot tallni.
A vrnyoms termszetes szablyozsban az gynevezett barareceptorok (nyomsingert rzkel idegvgzdsek) vesznek rszt, ezek a vererek (pldul a fverr vagy a fejverr) falba begyazott idegsejtek specilis nyomszkel csoportjai. Ha vrnyoms emelkedik, a baroreceptorok riasztjk az agyat. Ezutn az agybl impulzusok indulnak ki, majd az autonm idegrendszer tjn eljutnak a kis vererekhez (arteriolkhoz), s utastjk az rfalak izmait, hogy lazuljanak el, tgtsk ki a verr bels regt. Ez tbb vr tramlst teszi lehetv, s cskkenti a perifris ellenllst. Az eredmny a vrnyoms cskkense.
Nhny szakember felttelezi, hogy a magas vrnyoms a vrnyomst fenntart mechanizmus meghibsodsa folytn kvetkezik be. Ha egy hztartsban a hfokszablyzt nagyobb hmrskletre lltjk, akkor a ftrendszernek nvelnie kell a teljestmnyt, hogy megemelje az tlagos hmrskletet. Magas vrnyomsban a barometris (vrnyoms – rzkel) visszacsatolsi (feed – back) rendszer valahol magasabb szintre „lltdik t”, s ennek eredmnye a tartsan megnvekedett vrnyoms.
Mskor a meghibsods kmiai jelleg lehet. A vrramba bekerl egyes anyagok eltorzthatjk a vrnyomsfenntart zeneteket, s ez a vererek helytelen vlaszhoz vezet. Egyik j megkzelts a szv – agy sszekttetsre sszpontosul. llatksrletek alapjn alakult ki az az elkpzels, hogy a vrnyoms emelkedse cskkenti a flelemrzetet stresszhelyzetekben. Ha valaki arra knyszerl, hogy folyamatosan flelemrzst, aggodalmat, szorongst kzdjn le, akkor vgl a szervezete eljut odig, hogy mr nem veszi figyelembe a jelzseket, s gy a vrnyomsa llandan emelkedett szinten marad. |