Naponta ngyezerszer ismtldik a szvroham kegyetlen drmja. Prlycsapsknt is lesjthat, azonnali hallt okozva, de lehet csendes lefolys is, gyhogy az ldozat nem is tud rla, hogy milyen krosods trtnt a pumpa belsejben. A kzpkorak s az idsek vannak a legnagyobb veszlyben. Jrvnyszer elterjedst a szzad elejn az Egyeslt llamokban s ms nyugati orszgokban. A gazdagsggal, a modern letstlussal, a bsggel s a „j lettel” hoztk sszefggsbe.
Mra mr, vilgmret populcis tanulmnyok eredmnyeknt a tudsok a szvroham mozaikrejtvnynek sok darabjt megtalltk s helyre illesztettk. Mindenesetre bonyolult dologrl van sz. Egyes terleteken a betegsg elfordulsa az egszsggyi felvilgosts javulsval s kiterjesztsvel lassan, fokozatosan ritkul. A szvroham hallokknt val elfordulsnak cscsa az Egyeslt llamokban az 1960 – as vek kzepre esett; azta a hallozsi arny javult. A tbbi orszgrl ez mg nem mondhat el, a cskken irnyzat azonban ms tbb helyen is mutatkozik.
Majdnem minden szvroham egy alattomos rendellenessg kvetkezmnye, amit szvkoszorr – betegsgnek, koszorr – betegsgnek vagy egyszeren szvbajnak neveznek. Lnyege az, hogy beszklnek a koszorvererek, amelyek az rtkes, tpll, oxignds vrt szlltjk a szvizomba.
Az egszsges vererek bels bevonata sima s knnyen jrhat utat biztost. Koszorr – betegsgben a vererek bels bevonata megvastagszik s egyenletlenn vlik. Koleszterin (egy termszetes zsranyag) lerakdsa, ktszveti s simaizomsejtek felhalmozdsa indtja meg az rfal zsros elfajulsa (atherosclerosis) nven ismert, hallos folyamatot, amelynek sorn a vererek lassan ettdnek ezekkel a vgzetes bels grngykkel, dudorokkal, lemezekkel s bevonatokkal, amelyeket gyjtnven ksadaganatnak (atheroma) neveznk. A vererek megkemnyedse (arterioscloresis), relmeszeseds is elfordul, amikor a verr falban az atheroma merev, meszes anyagg kvesedik.
A legjabb kutatsok kimutattk, hogy a verr bels bevonata, a belhm is nagy szerepet jtszik ezekben a folyamatokban: ha megbetegszik, megsrl vagy valamilyen ms mdon ri baj, megindthatja a lerakdsok kpzdst. A lerakdsok vgl teljesen elzrhatjk egyik – msik vereret. Az is elfordul, hogy beszktik a vereret s ezzel megzavarjk a vr sima ramlst. Erre a vr alvadssal reagl, s az alvadk a vrlemezkkkel egyttmkdve elzrja az artrit.
Az rfal zsros elfajulsa a szervezet brmelyik vererben elfordulhat s ek is fordul. A szvben azonban letveszlyes. A szervezet az erteljes pumpl szvtl kapja az letet, az oxignt ad vrt – s ez vonatkozik magra a szvizomra is. Ha a koszorerek elzrdnak, a szvizom kezd kimerlni, gy a vrkerings egszben romlik, ami magnak a szvizomnak a keringst is rontja. |