A szvbelhrtya s a szvburok kztt mkdik a szv ermtelepe, a szvizomrteg (myocardium). A szv vzt alkot tmtt, rostos szerkezet kr csigavonalban halad izomktegek tekerednek. (A szvben lv rostos vz s a billentyk a szv slynak krlbell felt teszik ki.) Az izomktegek minden reget krbefognak, s kialaktjk a falakat, majd a pitvarokat a kamrktl elvlaszt billentyket tmaszt hurokk egyeslnek.
A pitvar falaiban sokkal kevesebb szvizom van, mint a kamrafalakban, gy ezek a falak meglehetsen vkonyak; a bal pitvar fala a vastagabb. Ezek az regek nem annyira nagy teljestmny szivattyk, hanem inkbb jl tgul trsgek, a berkez vr fogadsra szolglnak (az atrium latin sz, elcsrnokot, elszobt jelent). A bal kamra biztostja azt a nagy nyomst a vr szmra, amely a test minden rszbe, mg az ujjak hegybe is eljutatja, st onnan mg visszatrhet a szvbe, ezrt ennek az izomtmege a legnagyobb. Vastagsga helyenknt 1,25 centimtert is elrhet. A jobb kamra feladata – hogy vrt ramoltasson a tdn keresztl – kevsb megerltet; ez az reg a bal kamra mellett fekszik, fala csak 0,6 centimter vastagsg vagy mg vkonyabb.
A szvizom a testben elfordul kt f izomtpusnak, azaz a vzizomnak s a zsigeri izomnak furcsa keverke. Mikroszkpban szemllve olyan cskok s barzdk lthatk rajta, amelyek a vzizomra jellemzk. Ez a tpus mozgatja testnk csontjait, s elssorban akaratlagos, vagyis tudatos irnyts alatt ll. A szvizom mgsem irnythat akaratlagosan, az idegrendszer autonm – akaratunktl fggetlen – ingereire vagy a sajt maga ltal belsleg keltett elektromos parancsokra reagl. Ebben a tekintetben a szvizom jobban hasonlt a zsigeri vagy simaizomra, ami a gyomor s ms bels szervek falban tallhat.
A szvizom rostjai – mkdsket tekintve – ris mret sejtek. A vzizomhoz s a zsigeri izomhoz hasonlan aktin- s miozinszlak ktegeit tartalmazzk, s sszehzdsuk a test tbbi izomszvethez hasonlan megy vgbe. Bsgesen elfordulnak bennk a mitokondriumok is; ezek a sejt ermtelepei, amelyek a tpllkot energiv alaktjk. Abban viszont eltrnek a tbbi izomtl, hogy az idegi zenetet alkot elektromos jelek e rostok tmkelegn haladnak t.
Ahol kt szvizomrost kt vge tallkozik egymssal, ott jl felismerhet stt svok, bekeldtt korongok keletkeznek. Minden korong bizonyos pontjaiban kt szomszdos sejt kls membrnja egyesl gy, hogy a szvizomrostoknak ezeknl az gynevezett szoros rintkezseknl kzs hrtyjuk (membrn) lesz. Az elektromos jelek szinte akadlytalanul jutnak keresztl a szoros rintkezseken, a sejtmembrn ms pontjain azonban az elektromos ellenlls szzszorta nagyobb. gy a jelek a legkisebb ellenlls vonalt kvetik, tugranak egyik rostrl a msikra, s ezzel sszehzdsi lncreakcit keltenek. Szerkezetileg a szvizom klnll sejtek rcshlzatbl ll. gy olyan sejtek egyttmkd csoportja alakul ki, amelyek kzs cl vgrehajtsa rdekben egyesltek, s egyetlen ris sejtknt mkdnek. Az ilyen sejtcsoportot szinciciumnak (syncytiumnak) nevezik. |