A szv, az ernek s az llkpessgnek ez a csodja a keringsi rendszer (cardiovascularis rendszer) mkdsi – s nagyjbl anatmiai – kzppontjban helyezkedik el. A vr pumplsval minden rendben van, a vrnek azonban el is kell jutnia mindenhov, ahol szksg van r, a klnbz testrszek vltoz ignyei szerint. A vererek s a visszerek jelentik a szlltsi hlzat ftvonalait, a hajszlerek a mellkutck s az zletek, ahonnan a szervezet sejtjeinek millii elltsukat kapjk.
A vererek (artrik) jra s jra sztgaznak, mg vgl hajszlereket (kapillrisokat) alkotnak, ezek jra s jra egyeslnek s ltrehozzk a visszereket (vnkat). A rendszer teljes hossza a becslsek szerint elkpeszt, krlbell 130 000 kilmter.
A kerings feladata sokrt. Termszetesen az oxign s a tpanyagok rendszeresen szerepelnek a szvetek „megrendellistjn”. ppen ilyen rendszeresen kell a szn – dioxidot s az anyagcsere bomlstermkeinek molekulit sszegyjteni, s elhelyezskrl gondoskodni. A keringsi rendszer osztja el a melegebb, aktv anyagcserj szervek ltal termelt ht a hidegebb, nyugodtabb szervekbe, pldul az ppen pihen izmokba. Ez a tevkenysg a termosztt (hszablyz) szerept tlti be: ha tbb vr jut a brbe, akkor nagyobb a kls krnyezetbe leadott h mennyisge, ha a vr nagyobb hnyada a bels szervekben ramlik, akkor ez hvisszatartst, hmegtakartst eredmnyez.
A keringsik rendszer hossz tv szablyoz tevkenysget is vgez. Egy orszg kzti szlltsi hlzata az igynek szerint fejldik ki: azok a helyek, ahol fokoztott tevkenysget folytatnak, nagyobb s jobb utakat kvetelnek meg, ugyanakkot a tevkenysg hinya tnkreteszi, elsorvasztja az thlzatot. gy van ez a keringssel is. Brmelyik szervnk hossz ideig tart fokozott oxignignylsre reaglva, az ahhoz a szervhez vezet vagy azt behlz erek mrete s zsma megnvekszik. Ezzel ellenttben a cskkent mret oxignigny cskkenti az erek szmt s tmrjt. |