A szv fradhatatlan izomzatn bell ngy egyformn tarts billenty minden szvsszehzdskor elre meghatrozott sorrendben nylik s zrdik, hogy a vr a megfelel irnyban keringjen a rendszeren bell, ne fordulhasson el az, hogy minden szvversnl ugyanaz az adag vr egyszeren csak beszvdik s kilkdik. A ngy billenty kt prt alkot: a pitvar – kamrai (atrioventricularis) billentyk a pitvarok s a kamrk kztt s a flhold alak (semilunaris) billentyk a kamrk s a fvererek kztt. Minden billenty rostos szvetbl pl fel, ers gumiszer hrtykbl („vitorlkbl”), amelyek a szvbelhrtya (endocardium) kt rtege kztt helyezkednek el, s szorosan rtapadnak az izom- s rostvz feszes gyrjre.
A hromcscs (tricuspidalis) billenty irnytja a vr jobb kamrba val belpst s biztostja, hogy a vr a jobb pitvarbl rkezzen be, de ne tvozhasson ugyanazon az ton. Amint a neve is elrulja, hrom fog alak vitorlval vagy csccsal rendelkezik. A ktcscs (mitralis) billenty ugyanezt a feladatot lja el a bal kamrban, kt egyenltlen vitorlja van. Nevt – nem tl tudomnyosan – a pspksveghez val hasonlsgrl kapta.
Mindegyik pitvar – kamra billenty rendkvl egyszeren mkdik. Amikor a kamra sszehzdik, a benne lv vr sszenyomdik s a cscsok als felleteire tolul fel, a szleiket egymshoz knyszertve gy sszeprseli azokat, hogy sszezrulnak s tmtst kpeznek. Hossz vkony fonalak vezetnek a cscsok szleirl lefel a kamraregbe, amelyek az oldalfal izmaiban tapadnak, megakadlyozzk, hogy amikor a kamra teltve van vrrel, a cscsok belsejkkel kifel forduljanak s beprseldjenek a pitvarba. A kamraizom ellazulsakor a kamra kitgul, a cscsokat a pitvarbl beml vr a kamra falhoz szortja.
Mikzben a pitvar – kamrai billentyk zrnak, a flhold alak billentyk kinylnak. Ezek a billentyk nevket hrom cscsuk miatt kaptk, melyek nvekv flholdra emlkeztetnek, regesek s zacskszerek. A tdverr billentyje lehetv teszi, hogy a vr a jobb kamrbl a td fel vezet tjn a tdverrbe (arteria pulmonalis) folyhasson. At aortabillenty ugyanezt a feladatot ltja le a bal kamra kijratnl, kiengedi a vrt a test fvererbe, az aortba.
Ez a kt billenty szintn egyszeren mkdik. A helyes irnyban raml vr a cscsokat laposan a falhoz nyomja. Ha a vr rossz irnyba akarna folyni, akkor elszr a zsebszer cscsokat tlti meg, gy azok felduzzadnak gy, hogy szleik sszeprseldnek, s tmtst alkotnak.
Amikor a billentyk lecsapdnak, hogy megakadlyozzk a vr visszaramlst, hangot adnak. Biztosan mindnyjan sokat hallottunk mr a szv „tiktakolsrl”, a szvvers hangjrl, amit az irodalom, a sznhz s a kltszet tett halhatatlann. A „tik” jelenti a pitvar – kamrai billentyk zrdst, mg a „tak” a flhold alak billentyk zrdsnak hangja. |