A szvroham nem sjt le elzetes figyelmeztets nlkl. Az angina pectorisnak (rviden anginnak) nevezett mellkasi fjdalom gyakran jr egytt a koszoreresek zsrlerakdsaival. Az anginia nha csupn kellemetlen rzst vlt ki, de erteljes szort fjdalmat is okozhat, amely szinte sszeprseli a mellkast, s a vgtagokba is kisugrzik. ltalban csak nhny percig tart, megerltets rzelmi stressz vagy nehz telek fogyasztsa utn.
A fjdalom a szvizom helyi vrszegnysge,a szvizom „grcse” kvetkeztben jn ltre. Az izomrostokban idszakosan oxignhiny van, mert az sszeszklt koszors – vererek nem tudnak tbb vrt szlltani, a megnvekedett oxignhiny kielgtsre. A tipikus szvrohamot a szvkoszorrben bekvetkez vrrgsds (trombzis) vltja ki.
A vererek bels felsznn lv felrakdsok – plakkok – msnesknt vonzzk magukhoz az alvadsi folyamatban rszt vev vrlemezkket (thrombocytkat). A vrlemezkk hozztapadnak a plakkokhoz, s ott vrrgg (trumbuss) is nhetnek. A vrrg nvekedsvel egyre cskken a verren traml vr mennyisge. A koszors – vererekben ezt a beszklst – s az esetleges teljes elzrkzst – szvkoszorr – trombzisnak vagy szvtrombzisnak nevezzk. A szvizom vgl mkdskptelenn vlik; vrelltsa egyre rosszabb, esetleg teljesen megsznik, s az izomszvet az oxign hinya miatt „fulladni” kezd. A szvroham megkezddtt. Beavatkozs nlkl a szvizomrostok kezdenek elhalni, ez az a vgesemny, amit az orvosok infarctusnak neveznek. Ha az izom, szv s szvetelhals szavakat sszerakjuk, akkor kapjuk a „szvizom – szvetelhals”, „myocardilis infarctus” kifejezst, a szvroham egyik szakmai elnevezst.
A szv mg kpes lehet arra, hogy elg vrt pumpljon a szervezet letben tartshoz. A krosodott szvszvet azonban mellkasi fjdalmat okoz. A td megtelik folyadkkal, a vese mr nem tudja a vrt megtiszttani a bomlstermkektl. Ennek kvetkezmnye tudatzavar lehet, mert az agy oxignelltsa is romlik. Ezek a sokk tnetei.
A kezels fejldik, az elrehalads sokrt s remnyt kelt. A szakszer kelyszni jraleszts, az j gygyszerek (pldul a vrrgket pillanatokon bell eloszlat thrombolyticumok) s a rgi, jl bevlt aszpirin azonnali adagolsa egyre tbb s tbb letet ment meg. A koszorr – vererekben be lehet vezetni egy hossz, vkony csvet, a vgn hurka alak, felfjhat kis lggmbbel – ennek szakszer felfjsval szt lehet masszrozni a szkleteket, ez a koszorerek rplasztikja (angioplasztikja). A szvkoszorr by – pass sebszet a szervezet egy msik ert veszi ignybe (pldul a lbak kevsb ltfontossg vnit). A beltetett rdarabbal thidalhat a koszorr szklt szakasza.
Mindenesetre zsebnkben van az aranykulcsocska ahhoz, hogy korunk fenyeget rmvel, a koszorr – betegsggel szembe tudjunk szllni: ez a kulcs nyitja ki azt a kaput, amelyen tlpve magunk mgtt tudjuk hagyni a dohnyzst, a zsros telek fogyasztst, a mrtktelen ivst, az elhzst, a ttlensget s a stresszhatsokat, hogy belpjnk az egszsgesebb tkezs, sszer testedzs s okosan laztott letvitel j korszakba. |