A keringsi rendszer lland feszltsgi llapotban mkdik, amit kt ellenttes er hoz ltre. Az egyik a bels nyoms, az amelyet a szvizom fejt ki, amikor sszehzdik s vrt prsel a test minden rszbe elvezet szmtalan rbe. Ezt a nyomst a vr folykony kzege kzvetti, az rfalakra nehezd erknt. A msodik a kld nyoms, a vererek s a visszerek krl elhelyezked szort izmok sszehz hatsa, amely a „perifris ellenllst” hozza ltre.
A vrnyomst higanymillimterben mrik (Hgmm), ez azt a magassgot jelenti, ameddig a vr bels nyomsa fel tudja emelni a vrnyomsmr mszer higanyoszlopt. A baromteres nyomst tbbnyire ilyen mdszerrel mrik. A szfigmomanomter olyan mszer, amely mri a vrnyomst s az EKG – berendezssel nyerhet informcikhoz hasonlan a keringsi rendszer egsznek llapotrl rtkes adatokat szolgltat. Ebben az sszefggsben azonban nem nagyon lnyeges, hogy maga a szv mennyire mkdik jl, az egszsg s az llkpessg szempontjbl alapvet az egsz test j vrkeringse.
Stephen Hales angol lelksz mrte elszr pontosan llatok vrnyomst; eredmnyeit 1733 – ben tette kzz.
A szfigmanomter korai formjt Riva – Rocci olasz fogorvas fejlesztette ki 1896 – ban. Hevederrel szortotta el az alkart, hogy cskkentse a vererekben a vrramlst, s higanyoszlopot hasznlt annak a nyoms – kszbrtknek a mrsre, amelynl a csukl pulzusn rezhet vrramls lellt.
A mai tipikus vrnyomsmr mszerekhez felfjhat mandzsetta tartozik, ezt kell a felkar kr tekerni s levegvel felfjni, hogy elszortsa a kart, s ideiglenesen lelltsa a vrramlst. A mszer kezelje sztetoszkpot helyez a knyknl vagy az alkaron lefel vezet verrre, majd fokozatosan kiereszti a levegt a mandzsettbl. Megfigyeli azt a mximlis vrnyomst, amelynl a vr ppen elkezd folyni a leszortstl megszabadult verrben – ez a szisztols nyoms. A mrt minimlis nyoms, amikor az ramls teljes s akadlytalan, a disztols nyoms. A kt szmot trtvonallal rjk le, pldul 120/80, s szzhsz per nyolcvannak mondjk. A higanyoszlopot mg mindig szles krben hasznljk mutatknt, de az elmlt egy – kt vtizedben egyre jobban elterjedtek az elektronikus, digitlis vltozatok.
Ahogy avr ramlik a keringsi rendszerben,a nyomsa szakaszosan, lpcszetesen cskken, ezt gy fejezik ki, hogy a vr egy nyomsgrdiensen t folyik le. Ez a nyoms a bal kamrban s a fverrben (aorta) a legnagyobb (tlagosan 100 Hgmm – t r el, de a szisztols cscsok idejn a nyomsrtkek mg magasabbak). Ez a szint az artris rendszerben egyre kissebb vlik, krlbell 35 higanymillimterre cskken, amikor a legkisebb vererek, a vererecskk (arteriolk) kapillrisokk kezdenek elgazni. A hajszlerek kis vnkk (venula) egyeslsekor ismt 20 higanymillimteres cskkens kvetkezik be. A f visszerekben (venae cavae), mr majdnem a szvben, a vrnyoms nullhoz kzeli rtket mutat.
A vr ramlsi sebessge hasonl smt kvet. Az sszehzd kamra erteljesen hajtja ki a vrt, gy sebessge a fverrben msodpercenknt krlbell 30 centimter. Lefel haladva a verrgaban egyre tbbet veszt sebessgbl, s mire elri a kis vererecskket, mr csak mintegy 2,5 centimteres msodpercenknti sebessggel ramlik. A hajszlerekben szinte mr nem is mozog. Mivel azonban a hajszlerek tlagos hosszsga csak egy millimter s a vr krlbell egy msodpercet tlt el bennk, ez az id elg ahhoz, hogy az oxignt szn – dioxidra s a friss tpanyagokat bomlstermkekre cserlje. Az id ezen a mikroszkopikus szinten nem jelent problmt. Vgeredmnyben a terlet sem problma: a kapillrisok egyttes fellete rendkvl nagy, sszesen krlbell tezer ngyzetmter, nagyobb, mint egy futballplya, gy az oxign s tpanyagellts a szvetekben j.