A belső elektromos hálózat
A működő szív finoman koreografált mozgása nagyfokú belső rendezettség benyomását kelti. Ebben az elektromosság játszik döntő szerepet. Minden másodpercben apró elektromos idegi jelzések futnak körbe a testbe, ezek utasítják és rendezik össze az izmok működését. A szívnek is megvan a maga elektromos jelzőrendszere. A szív azonban önálló, azoktól az izomsejtektől függ, amelyek elektromos jelek keltésére, átadására módosultak. Sok ilyen különleges sejtből álló halmaz van elrejtve a szívban, ezek összehangolt csapatmunkájának eredménye a pumpáláshoz szükséges erő.
A szív ritmusát a jobb pitvar falának felső részén található speciális sejtek egy csoportja állítja be. A sejtek nemcsak átadásra, hanem gerjesztésre is alkalmasak, ezekből áll a sinus – pitvari (sinoatrialis) vagy SA – csomó, a szív saját, természetes ingerületkeltője (pacemakere).
A sejtek létrehozzák saját impulzusaikat, önmagukat gerjesztik, és gerjesztett állapotuk ragályos.
A szívverés kezdetén az SA – csomóból kiinduló jelek a pitvarfalak körül villannak fel, hogy serkentsék a szívizom összehúzódását, majd a sövényen, a két szívfelet elválasztó falon is áthaladnak. A sövény mélyén, közel ahhoz a helyhez, ahol a szív négy ürege összeér, egy másik sejtcsoport található, ez a pitvar – kamrai vagy AV – csomó (atrioventricularis csomó).
Az AV – csomó tulajdonképpen reléállomás. Fogadja az SA – csomóból érkező jeleket, amelyek a pitvar falában egy igen gyors vezetésre képes úton másodpercenként hatvan centiméteres sebességgel haladtak végig. Magában a csomóban a vezetés sebessége másodpercenként öt centiméterre lassul le. Az AV – csomó ezután átadja a jeleket egy másik elektromos vezetéken, a His kötegnek nevezett specializált szívrostkötegen keresztül. A jelek ott gyorsulnak fel, ahol a His köteg két ágra osztódik, és mindegyik a Purkinje – rostoknak nevezett fonálhalmazba, a szív elosztórostjaiba vezet. A rostok behálózzák a kamrák falát, és az elektromos üzeneteket másodpercenként 180 centiméteres sebességgel továbbítják a várakozó izomrostoknak.
|