1500 vvel ezeltt a szv mg a mtoszok s rejtlyek bizonytalan vilgba tartozott. Galenus, az kori Grgorszg hres orvosa kemenchez hasonltotta, amely beszvja a vrt s elgeti, hogy a test melegtsre ht termeljen. Leonardo da Vinci helyesen ismerte fel, hogy a szv fknt izmokbl ll, de neki is az volt a vlemnye, hogy a szv feladata h fejlesztse valamilyen ton-mdon.
Galenus tantsait szinte alig vontk ktsgbe a 17. szzad elejig. Egy angol orvos, William Harvely volt az els, aki megkrdjelezte a galenusi hitvallst, amit kornak orvosai hven kvettek. Megfigyelsei s llatokkal, valamint emberi tetemekkel folytatott ksrletei rvn lpsenknt sikerlt bebizonytania, hogy a vr nem gy mozog, ahogyan a rgiek gondoltk. A szv nem szvja fel a vrt, inkbb kinyomja. A vr nem aplyszeren folyik ki a szvbl s ramlik bele vissza, hanem vererek (artrik) szlltjk el a szvbl s a visszerek (vnk) szlltjk vissza. A vr nem ghet el, vagy hasznldhat fel valamilyen ms mdon, mert a szv belsejben a ki- s beramls sebessge tlsgosan nagy.
Harvey arra a ma mr nyilvnval kvetkeztetsre jutott, hogy a keringsi rendszer nagyjbl zrt vrkrt jelent. A szv a pumpa, s ugyanazt a vrt szivattyzza t jra s jra az egsz testen. Tbb, mint 80 llatfajjal vgzett ksrleteket, lkn is folytatott tanulmnyokat, valamint emberi tetemeket vizsglt meg, s tizenkt vig tart kutatmunkja eredmnyeknt 1682-ben Frankfurtban kiadta Exertitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus (rtekezs a szv s a vr mozgsrl llati szervezetekben) cm knyvt, amely azonnal nagy port vert fel.
Harvey felttelezseinek f hinyossga az volt, hogy nem tudta megmagyarzni, hogyan kerl a vr a vererekbl a visszerekbe. Mivel megfigyelsei mg a mikroszkp korszaknak bekszntse eltt szlettek, mikroszkp nlkl nem ismerhette fel az sszekttetst biztost hajszlvkony kapillrisokat.
Nem lehet elgg hangslyozni, hogy William Harvey munkja milyen nagy hatst gyakorolt az orvostudomnyra. A Darwin kivltotta biolgiai forradalomhoz hasonlan, nehz mai fejjel elkpzeli, hogy a dolgok msknt is lehetnnek. A „Harvey-fle szv” egy emberlt alatt bekerlt az anatmiai s fiziolgiai framba, s ezzel megkezddtt az orvosls tudomnyos korszaka. |